İçeriğe geç

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? (3 Kesin Yöntem)

  Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? (3 Kesin Yöntem - %100 Çözüm)

  Günümüzde benzin fiyatlarının artmasıyla birlikte artık araç yakıt tasarrufu çok önem arz eder oldu. Sürücüler son zamanlarda en çok araba yakıt tasarrufu nasıl yapılır konularını araştırır oldu. Çünkü yakıt performansını artırmak bütçenizi korumanın en iyi yöntemidir. Bu yazımızı okuyup bitirdiğinizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda arabanızda yapacağınız 3-5 değişiklik ile daha az yakıt harcayarak daha fazla kilometre kat edebileceksiniz.

  Araba lastiklerini yakıt tasarrufuna uygun olarak şişirin!

  Ara lastiğinizi düzgün olarak şişirirseniz yakıt tüketimine %3 oranında etki yapmış olup tasarruf sağlarsınız. Lastikleriniz zaman ve mekan fark etmeksizin her ay 1PSI kayıp yaşar. Buna artı olarak kışın soğuk zamanlarda lastikler termal büzülme nedeni ile basınç kaybı yaşar. Bu sebeple kendinize lastik bakımı için bir periyot belirlemeli ve haftalık veya aylık düzenli kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca aracın lastiğinin düzgün derecede sürekli en iyi şişkinlikte olması aşınmayı önler ve arabanın ömür sağlığını koruduğu gibi sürüşlerdeki dengesizliği engeller.

  Genellikle benzinliklerde hava makinelerinin ölçekleri olur. Bu ölçeklerinin nasıl okunduğunu öğrenmeli ve bu makinenin varsayılanları üzerinden arabanızın lastiklerini şişirmelisiniz. Bu sizin eksik şişirmenizi artıracak hem de ne kadar şişirmem gerekiyor sorusu için sizi yormayıp kendisi halledecek.

  Motorunuzun Bakımını Yapın!

  Motorunuzun bakımını yapmak ve onu gerektiği en iyi ayarlar doğrultusunda optimize etmek motorun gücünü artırır ve yakıt verimliliğini artırarak mükemmel bir tasarruf sağlar. Bu sebeple motorunuzun bakımını aksatmamalı ve devamlı olarak bakımını yaptırmalısınız. Çünkü motorda örneğin iyi bujiler olmazsa sıkıntı! Yağı zamanında değiştirmezseniz sıkıntı! Bunların dışında hava filtrelerinin sürekli temiz olduğundan emin olmasınız. Bu ve benzerleri olarak motor bakımı ciddiye alınmalı ve sürekli yapılarak aksatılmamalıdır.

  Dar Lastik Seçin!

  Arabanızda dar lastik kullanmanız size her zaman daha az sürtünme kazandırdığı için daha fazla yakıt performansı sağlayacaktır. Aracınıza en uygun en dar lastiği seçerek çok iyi yakıt tasarrufları yapabilir ve bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Dar lastikler alırken jantlarınıza uygun olup olmadığına bakın ve jantlarınıza uyum sağlamayan lastikler almayın! Küçük jant alma gibi bir düşünceniz varsa üretici firma ile görüşün. Firma daha küçük jant kullanmanızı tavsiye etmezse aracınızda küçük jant kullanmayın!