İçeriğe geç

Lisede Başarılı Olmanın Yolları Nedir?

  Lisede başarılı olmak için sabır ve motivasyon en önemli etkenlerdendir. Fakat küçük yaşlarda yani lise gençlik çağında başarılı olmamızı engelleyecek bir çok yan faktör bulunmaktadır. Bu kadar kafa dağıtıcı ve dersten alıkoyan sebepler oldukça artık lisede başarılı olmanın yolları araştırılmaya başlanıyor. Çünkü lise bir öğrencinin eğitim ve öğretim hayatında önemli yere sahiptir ve burada başarılı olunmazsa güzel bir üniversiteye girme hayalini götürebilir.

  Bunun için bu yazımızda size öğretmiş olacağımız araçları, taktikleri ve yöntemleri uygulayarak sizleri derslerden alıkoyacak şeylerden kurtulacak, hayır demeyi öğrenecek ve başarıya giden yolun kapının anahtarını bulup işlevini yerine getireceksiniz.

  Lisede başarılı olmak sadece daha iyi bir üniversiteye girmek için değil daha sağlıklı bir hayat yaşamanın da amacıdır. Çünkü başarı insanın kendine olan özgüvenini artırır ve hayata bakışını değiştirerek daha sağlıklı yaşamaya vesile olur.

  Lise hayatının size zor gelmesi normaldir fakat önemli olan bu zorluklara katlanıldığı takdirde elde edilecek o sondaki başarını verdiği haz ve mutluluktur. Kişi ilk başta sonunda kendisini nelerin beklediğini iyi bilir ve hedefini güzel koyarsa, bu doğrultuda hareket etmesi kolaylaşır ve yorgunlarını da bu halis niyetinden ötürü fark etmez. Ne kadar çalışsa da belirlediği ve hayal ettiği sonucun vereceği tatmin duygusu onu her zaman hırslı olmaya iter ve başarıya ulaştırır.

  Lisede Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

  Zamanınızı iyi değerlendirin. Kalem defterle ve online ortamda bir takvim oluşturun bu günlük zaman çizelgenizi oluşturarak her saat neler yapacağınızı belirleyin. Unutmayın ki her şey zamanında güzeldir. Hayatta istediğiniz ne varsa (helal dairesinde tabii ki) yapabilirsiniz. Fakat her şeyin zamanı ve yeri vardır. 1 gün içerisinde spor yapabilir, arkadaşlarınızla dışarıda bir şeyler yiyip içebilir, film izleyebilir, kitap okuyabilir, oyun oynayabilir ve ders çalışabilirsiniz. İşte bunların hepsini bir gün içinde yapabilmeniz için kendinize bir takvim ve günün içinde zaman çizelgesi oluşturmalısınız. Böyle yaparak her şeyi zamanında yapabilir ve her şeyin tadını her gün alabilirsiniz.

  Organize olmak önemlidir. Eğer derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız organize olmayı öğrenmelisiniz. Yani bir film-dizi yapımcısı gibi size başarıya ulaştıracak araç ve gereçleri temin etmeli ve her şeyi en iyi şekilde yerli yerince kullanmayı bilmelisiniz.

  Dizilerde lüks evler ve arabalar kullanılmadığı takdirde nasıl izlenmeler azalıyorsa, derslerinizde size başarıya ulaştıracak araç ve gereçleri temin etmediyseniz derslerdeki başarı performansınız azalacaktır. Mesela alınması gereken test kitaplarını almalı, ders kitabınızdan başka özet kitaplara başvurmalı ve gerekirse online ortamda uzman hocalardan kurslar satın alarak çalışmalarınızı kaliteli olarak sürdürmelisiniz.

  Lisede Başarı Olmak İçin Neyi Bilmek Gerekir?

  Hayatta her alanda başarılı olmanın formüllerinden biri neden sorusudur. Neden sorusuna yakışan en güzel ikince kelime ise önemli ekidir. Yani bir şey yapmadan önce ilk başta neden önemli diye kendinize sormalısınız. Bir şeyin neden önemli olduğuna dair bilginiz olursan o zaman o işi yapmanız ve başarıya ulaşmanız kolay olacaktır. Lisede başarılı olmak için ise okul neden önemli ve lisede başarılı olmak neden önemli diye kendinize sorabilirsiniz. Bu soruların cevapları doğrultusunda aydınlandığınızı hissedecek ve başarıya bir adım daha yaklaşacaksınız.

  “Neden önemli” sorusuna vakıf olmanın vereceği faydaları tahmin bile edemezsiniz. İşte size daha önce yazdığım neden önemli sorulu makale başlıklarım. Bu başlıkların üzerine tıklayarak okuyabileceğiniz makaleler sizlere “neden önemli” sorusunun hakikatini kavramaya yardımcı olacaktır.

  ve daha fazlasına sağ köşedeki arama butonuna “neden önemli” yazarak ulaşabilirsiniz. Umarım hayatta her zaman başarıyı yakalayanlardan olursunuz, hayırla kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

  Lisede Başarılı Olmanın Yolları Videolu Anlatım