İçeriğe geç

Zeytinyağı Neden Önemli?

    Zeytinyağı önemli bir besin kaynağı olup, yapılması zor ama bizim ülkemizde dört bir yandan üretilmesine odaklanılan bir yağ türüdür. Zeytinyağı, zeytin ağacının olgun meyvelerinden hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan makine yoluyla elde edilen oda sıcaklığında sıvı olan berrak yeşilden sarıya değişen renkte kendine özgü tat ve kokuda doğal olarak tüketilebilen bir bitkisel yağdır. Yemeklerde de yemeğe lezzet katması için daha fazla tercih edilir.

    Günlük hayatta insanın sağlığı her zaman ön planda olduğu için insanların sağlığını koruma adına yiyecekler içecekler yapılmıştır. Zeytinyağı da bunlardan biridir. Birçok hastalıktan koruyup birçoğundan da kurtulmamıza yardımcı olur. Zeytinyağının hangi hastalılar için faydalı olduğuna örnek verecek olursak bu hastalıklar şunlardır; Alzheimer ve diyabet yani şeker hastalığıdır. Zeytinyağının başka faydalarına bakacak olursak kilo vermeye de yardımcı olur, hazımsızlığı engeller ve kabızlığı önler, karaciğeri temizler, kemikleri güçlendirir, kan basıncını düzenler, saçtaki kepeği yok eder şekil vermeyi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede fit bir vücuda sahip olunabilir. Diğer faydalarına bakacak olursak iltihabı önler, kalp dostudur. Kalp dostu olduğu için kalp ve damar tıkanıklığından korur kalp krizini önler. Sindirim sistemini iyileştirerek sağlıklı yaşam sunar. Bir diğer faydası ise cilt güzelliğidir. Bu bakımdan birçok bakım ürününün ana maddesi olarak kullanılmaktadır.

    Kısaca zeytinyağı insan sağlığında çok önemli ve kritik rol oynar birçok kötü hastalıktan koruyarak bizim için ön planda durur. Zeytinyağı genelde ülkemiz coğrafyasında Ege taraflarında sıklıkla üretilmektedir. Zeytinyağın ülkemize de büyük bir getirisi vardır. Zeytinyağı ihracatı 2019/20 sezonunda 45 bin 389 ton karşılığı 110 milyon 238 bin dolar olarak Ülkemize girdi sağlamıştır. Sonraki yılda ise 1 Kasım 2021 tarihinde başlayan 2021/22 zeytinyağı ihraç sezonunda 8 aylık dönemde 36 bin 797 ton zeytinyağı ihracatı karşılığında 124 milyon 798 bin dolar döviz getirisi sağlamıştır.