İçeriğe geç

Zona Neden Olduğu Sinir Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  1. Vücudunuzda çıkan kaşıntıları kaşımaktan uzak durun.
  2. Tahriş olan yerlerin azalması için kabartma tozu kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı suyla 3 kaşığı karbonattan bir macun hazırlayabilir ve bunu kaşıntının olduğu yerlere sürerek kaşınmaların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca böyle yapmak kaşıntı bölgelerindeki kabarcıkların kurumasın kolaylaştırır. Bu macunu kaşıntınızı gidermek istediğiniz her zaman kullanabilirsiniz.
  3. Elinizde, ayaklarınızda veya vücudunuzun çeşitli yerlerinde çıkan kabarcıklara soğuk kompres uygulayarak serin ve nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu günde birkaç defa yapmanızı tavsiye ederiz. Yapacağız zaman kompresin en az 20 dakika kadar tuttuğunuzdan emin olun. Çünkü 20 dakikadan fazla tutmak cildinizde doku hasarlarına sebep olabilmektedir.
  4. Soğuk kompresi çıkardıktan sonra kabarcıklarınızın üzerine doktorunuzun tavsiyesi üzerine aldığınız kremi sürebilirsiniz. Eğer doktorunuza danışmadıysanız ona durumunuzu iletin ve hangi kremi kullanmanız gerektiğini sorun. En sonunda doktorunuzun talimatları doğrultusunda hareket edin ve yapmanız gerekenleri söylendiği gibi yapın. En son Allah’a tevekkül edin.
  5. Yaralarınız enfekte oluyor mu olmuyor mu gözlemleyin. Çünkü enfekte olan yaralar kötüye işarettir. Eğer yaralarınızın enfekte olmasından şüphe duyuyorsanız bir doktorla görüşmelisiniz.
  6. Yaralarınızın enfekte olup olmadığını ateşten, yaranın parlak ve pürüzsüz olmasından, yaraya dokunulduğunda sıcak hissedilmesinden ve ek olarak ağrıya neden olan herhangi bir iltihaplanma artışından anlayabilirsiniz.
  7. Enfekte olan yaralara evde çözüm için solüsyon kullanılmaktadır. Bunun için doktorunuzla ve eczane görevlinizle birlikte hareket ederek enfekte olan yaralara evde çözüm için solüsyon nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  8. Vücudunuzda kabarcıklar kabuklandıysa onların üstüne krem sürebilirsiniz. Kabuk üzerine krem sürmek iyileştirmeyi hızlandırır. Tabii ki doktorunuza danışarak hangi kremi süreceğinizi belirlemeli ve onun talimatları doğrultusunda günde söylenenden fazla kullanmamalısınz.
  9. Kabarcıklar iyice iyileştikten sonra geriye kalan sinir ağrılarını azaltmak için buna özel bantlar alıp kabarcıklarınızın üstüne yapıştırabilirsiniz. Bu bantın her ne kadar olumsuz yan etkisi olmayıp risk teşkil etmese de yine de doktorunuz birlikte hareket ederek onun tavsiye üzerine bu işlemi yapmanızda fayda vardır.
  10. Ağrınızı hafifletmek için iltihap önleyici ilaçlar alabilirsiniz. Tabii ki bu her iltihap önleyiciyi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Bu sebeple size uygun olan ve uygun olmayan iltihap önleyicileri tespit etmek için doktorunuzla olan ilişkinizi sıkı tutmalı ve ondan habersiz bir şey yapmamalısınız.